Click here to go to the Rolex Fastnet Race Home Page or back to the Rolex Fastnet Race Results Overview for 2007

Rolex Fastnet 2007 0

IRC 0 Fastnet Rock

Start: Mon 13 Aug 07 12:20:00


Points Sail No Boat Type of Boat Owner Finish Time Elapsed Handicap Corrected % To Win Finishing Place Comments Points
100 GBR1665 Desperado of Cowes Swan 65 Ketch David Bongers 15 Aug - 06:41:28 1 - 18:21:28 1.133 1 - 23:59:29 1 100
94 FRA27909 Courrier Du Coeur First 44.7 Gery Trentesaux 15 Aug - 08:07:25 1 - 19:47:25 1.106 2 - 00:25:55 0.9% 2 94
90 GBR1293R JB 3 J 133 Charles Ivill 15 Aug - 08:04:14 1 - 19:44:14 1.113 2 - 00:40:46 1.4% 3 90
86 GBR6612R Pacific Interiors Sailplane First 47.7 Rob Bottomley 15 Aug - 09:42:47 1 - 21:22:47 1.127 2 - 03:08:35 6.2% 4 86
83 FRA9545 Codiam ENSPjuni IMX 45 Nicoleau 15 Aug - 08:55:45 1 - 20:35:45 1.15 2 - 03:17:07 6.4% 5 83
80 GBR236R Erivale III Ker 39 Mike Greville 15 Aug - 10:59:52 1 - 22:39:52 1.12 2 - 04:15:51 8.2% 6 80
78 USA52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence S. Huntington 15 Aug - 05:21:36 1 - 17:01:36 1.279 2 - 04:28:23 8.5% 7 78
76 ESP7100 Charisma S&S 57 Alejandro Perez Calzada 15 Aug - 12:12:11 1 - 23:52:11 1.11 2 - 05:08:07 9.7% 8 76
74 GBR7801T Endeavour Challenge 67 OD JSASTC 15 Aug - 11:46:40 1 - 23:26:40 1.141 2 - 06:08:03 11.3% 9 74
72 IRL4500 Exabyte 3 IMX45 Sailing Logic 15 Aug - 13:20:45 2 - 01:00:45 1.147 2 - 08:13:02 14.6% 10 72
70 GBR7400R Hooligan VI Farr 40 Edward Broadway 15 Aug - 12:25:00 2 - 00:05:00 1.173 2 - 08:24:06 14.9% 11 70
68 43 Palanad II Class 40 Jean-Michel Viant 15 Aug - 08:05:01 1 - 19:45:01 1.293 2 - 08:34:09 15.2% 12 68
66 GER5500 Norddeutsche Vermoegen Hamburg Andrews 56 Georg Christiansen 15 Aug - 09:17:49 1 - 20:57:49 1.261 2 - 08:41:57 15.4% 13 66
65 GBR6657R Les Papillons Beneteau 57 Steve Bennett 15 Aug - 16:35:12 2 - 04:15:12 1.132 2 - 11:09:03 18.9% 14 65
64 ITA13720 Nisida GY 51 Peter Hopps and Hilary Cook 15 Aug - 13:07:10 2 - 00:47:10 1.225 2 - 11:45:47 19.7% 15 64
63 GBR37 40 degrees Class 40 Peter Harding 15 Aug - 11:22:37 1 - 23:02:37 1.279 2 - 12:10:08 20.2% 16 63
62 GBR1303 Grandee Swan 51 Kenneth Newman 15 Aug - 21:34:20 2 - 09:14:20 1.113 2 - 15:42:25 24.7% 17 62
61 FRA26 Maluel Class 40 Felipe Cubillos 15 Aug - 14:48:44 2 - 02:28:44 1.272 2 - 16:12:33 25.3% 18 61
10 GBR5733R Jacana J 133 David Munro 1.108 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1002L Heartbeat 3 of Burnham Dufour 44 Jason & Judy Payne-James 1.109 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8535R Jellina J133 Steven Thorpe 1.109 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4778R Global Yacht Racing EH01 First 47.7 Global Yacht Racing 1.114 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR477L Pi Squared First 47.7 Fin McGurran 1.116 DNF-Did Not Finish 10
10 NED7190 Wiper one X 46 Robert de Jung 1.118 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR133L Jump J 133 Martin Richmond-Coggan 1.119 DNF-Did Not Finish 10
10 BEL4701 Moana First 47.7 François Goubau 1.121 DNF-Did Not Finish 10
10 FRA21660 Stamina II A 40 Michel Peretie 1.125 DNF-Did Not Finish 10
10 NED5931 Samantha X 482 Alfred P Duin 1.13 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR562R Floating Voter MAT12 Jon Sanders 1.135 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4771R Gilly B First 47.7 Mike Ridley 1.136 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR7804T Discoverer Challenge 67 JSASTC 1.139 DNF-Did Not Finish 10
10 GER5370 Inschallah VI J/V 41 Volker Andreae 1.157 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1108L Skipjack of Cowes Ker 11.3 Paul Wood / M Wood / I Magee 1.159 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1111L MoonraKer Ker 11.3 Richard Williams 1.16 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR9402R Azure Dubois IRC 40 Mark Wynne-Smith / Robert Blackwell 1.168 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR9419T Windsong Windsong 37 Stuart Bowen-Davies/Huw Evans 1.173 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8248 Incisor of Wight Corby 45 Windward Sailing 1.175 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4601L Fair Do's VII Ker 46 John Shepherd 1.183 DNF-Did Not Finish 10
10 NED7465 Charisma Swan 45 Nico Poons 1.183 DNF-Did Not Finish 10
10 ITA2945 DSK Comifin Swan 45 Danilo Salsi 1.187 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR6552L Acheron Oyster 655 Richard Winder 1.19 DNF-Did Not Finish 10
10 FIN10390 Blue Nights Swan 45 Tea Ekengren-Saurén 1.193 DNF-Did Not Finish 10
10 GER5496 Guts 'n Glory DK46 Christopher G. Wuttke 1.212 DNF-Did Not Finish 10
10 BEL8 Merena Jumbo 40 Alexis Guillaume 1.217 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR5955T John Merricks Farr 45 Volvo RYA Keelboat Programme 1.23 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4545R Fraxious Farr 45 Jack Pringle 1.231 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR2045R Alice 2 Farr 45 Simon Henning 1.233 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8651R Spirit of Minerva Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8653R Spirit of Juno Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4906R Yani Marten 49 Bob Swann 1.253 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR124 Yeoman XXXII Rogers 46 David Aisher 1.269 DNF-Did Not Finish 10
10 RUS931 Anna Mobile-53 Alexander Kulikov 1.272 DNF-Did Not Finish 10
10 USA48000 Sjambok Reichel Pugh 48 Jens Kuehne 1.278 DNF-Did Not Finish 10
0 NED7025 Holmatro Grand Soleil 44 Messink Yachting 1.128 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 NED7777 Eclectic Dehler 44 Koen Lockefeer 1.142 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 GBR8652R Spirit of Diana Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 GBR30 Novedia Group / SET Environnement Class 40 Tanguy de Lamotte and Nick Bubb 1.285 DNC-Did Not Come to Starting Area 0

Fri 17 Aug 07 19:28
Sail100 Sailing Results Program