Click here to go to the Rolex Fastnet Race Home Page or back to the Rolex Fastnet Race Results Overview for 2007

Rolex Fastnet 2007 0

IRC 0 Finish

Start: Mon 13 Aug 07 12:20:00


Points Sail No Boat Type of Boat Owner Finish Time Elapsed Handicap Corrected % To Win Finishing Place Comments Points
100 FRA27909 Courrier Du Coeur First 44.7 Gery Trentesaux 16 Aug - 11:00:19 2 - 22:40:19 1.106 3 - 06:09:47 1 100
94 GBR1293R JB 3 J 133 Charles Ivill 16 Aug - 11:55:06 2 - 23:35:06 1.113 3 - 07:40:27 1.9% 2 94
90 GBR1665 Desperado of Cowes Swan 65 Ketch David Bongers 16 Aug - 11:55:34 2 - 23:35:34 1.133 3 - 09:06:53 3.6% 3 90
86 GBR236R Erivale III Ker 39 Mike Greville 16 Aug - 14:43:06 3 - 02:23:06 1.12 3 - 11:18:40 6.2% 4 86
83 FRA9545 Codiam ENSPjuni IMX 45 Nicoleau 16 Aug - 13:37:48 3 - 01:17:48 1.15 3 - 12:17:28 7.3% 5 83
80 USA52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence S. Huntington 16 Aug - 06:29:14 2 - 18:09:14 1.279 3 - 12:36:39 7.6% 6 80
78 GBR6612R Pacific Interiors Sailplane First 47.7 Rob Bottomley 16 Aug - 15:34:07 3 - 03:14:07 1.127 3 - 12:47:25 7.8% 7 78
76 ESP7100 Charisma S&S 57 Alejandro Perez Calzada 16 Aug - 19:34:10 3 - 07:14:10 1.11 3 - 15:57:08 11.1% 8 76
74 GBR7801T Endeavour Challenge 67 OD JSASTC 16 Aug - 18:35:27 3 - 06:15:27 1.141 3 - 17:17:31 12.5% 9 74
72 IRL4500 Exabyte 3 IMX45 Sailing Logic 16 Aug - 18:37:27 3 - 06:17:27 1.147 3 - 17:47:59 13% 10 72
70 GER5500 Norddeutsche Vermoegen Hamburg Andrews 56 Georg Christiansen 16 Aug - 13:33:10 3 - 01:13:10 1.261 3 - 20:19:47 15.3% 11 70
68 GBR7400R Hooligan VI Farr 40 Edward Broadway 16 Aug - 19:11:24 3 - 06:51:24 1.173 3 - 20:29:56 15.5% 12 68
66 ITA13720 Nisida GY 51 Peter Hopps and Hilary Cook 16 Aug - 18:16:58 3 - 05:56:58 1.225 3 - 23:29:17 18.1% 13 66
65 GBR6657R Les Papillons Beneteau 57 Steve Bennett 17 Aug - 01:17:02 3 - 12:57:02 1.132 4 - 00:09:51 18.7% 14 65
64 GBR37 40 degrees Class 40 Peter Harding 16 Aug - 15:34:11 3 - 03:14:11 1.279 4 - 00:13:38 18.8% 15 64
63 FRA26 Maluel Class 40 Felipe Cubillos 16 Aug - 18:24:49 3 - 06:04:49 1.272 4 - 03:19:05 21.3% 16 63
62 GBR1303 Grandee Swan 51 Kenneth Newman 17 Aug - 07:04:59 3 - 18:44:59 1.113 4 - 05:00:16 22.6% 17 62
10 GBR5733R Jacana J 133 David Munro 1.108 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1002L Heartbeat 3 of Burnham Dufour 44 Jason & Judy Payne-James 1.109 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8535R Jellina J133 Steven Thorpe 1.109 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4778R Global Yacht Racing EH01 First 47.7 Global Yacht Racing 1.114 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR477L Pi Squared First 47.7 Fin McGurran 1.116 DNF-Did Not Finish 10
10 NED7190 Wiper one X 46 Robert de Jung 1.118 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR133L Jump J 133 Martin Richmond-Coggan 1.119 DNF-Did Not Finish 10
10 BEL4701 Moana First 47.7 François Goubau 1.121 DNF-Did Not Finish 10
10 FRA21660 Stamina II A 40 Michel Peretie 1.125 DNF-Did Not Finish 10
10 NED5931 Samantha X 482 Alfred P Duin 1.13 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR562R Floating Voter MAT12 Jon Sanders 1.135 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4771R Gilly B First 47.7 Mike Ridley 1.136 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR7804T Discoverer Challenge 67 JSASTC 1.139 DNF-Did Not Finish 10
10 GER5370 Inschallah VI J/V 41 Volker Andreae 1.157 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1108L Skipjack of Cowes Ker 11.3 Paul Wood / M Wood / I Magee 1.159 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR1111L MoonraKer Ker 11.3 Richard Williams 1.16 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR9402R Azure Dubois IRC 40 Mark Wynne-Smith / Robert Blackwell 1.168 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR9419T Windsong Windsong 37 Stuart Bowen-Davies/Huw Evans 1.173 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8248 Incisor of Wight Corby 45 Windward Sailing 1.175 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4601L Fair Do's VII Ker 46 John Shepherd 1.183 DNF-Did Not Finish 10
10 NED7465 Charisma Swan 45 Nico Poons 1.183 DNF-Did Not Finish 10
10 ITA2945 DSK Comifin Swan 45 Danilo Salsi 1.187 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR6552L Acheron Oyster 655 Richard Winder 1.19 DNF-Did Not Finish 10
10 FIN10390 Blue Nights Swan 45 Tea Ekengren-Saurén 1.193 DNF-Did Not Finish 10
10 GER5496 Guts 'n Glory DK46 Christopher G. Wuttke 1.212 DNF-Did Not Finish 10
10 BEL8 Merena Jumbo 40 Alexis Guillaume 1.217 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR5955T John Merricks Farr 45 Volvo RYA Keelboat Programme 1.23 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4545R Fraxious Farr 45 Jack Pringle 1.231 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR2045R Alice 2 Farr 45 Simon Henning 1.233 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8651R Spirit of Minerva Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR8653R Spirit of Juno Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR4906R Yani Marten 49 Bob Swann 1.253 DNF-Did Not Finish 10
10 GBR124 Yeoman XXXII Rogers 46 David Aisher 1.269 DNF-Did Not Finish 10
10 RUS931 Anna Mobile-53 Alexander Kulikov 1.272 DNF-Did Not Finish 10
10 USA48000 Sjambok Reichel Pugh 48 Jens Kuehne 1.278 DNF-Did Not Finish 10
10 43 Palanad II Class 40 Jean-Michel Viant 1.293 RAF-Retired after Finishing 10
0 NED7025 Holmatro Grand Soleil 44 Messink Yachting 1.128 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 NED7777 Eclectic Dehler 44 Koen Lockefeer 1.142 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 GBR8652R Spirit of Diana Farr Millenium 65 Michael Collier 1.252 DNC-Did Not Come to Starting Area 0
0 GBR30 Novedia Group / SET Environnement Class 40 Tanguy de Lamotte and Nick Bubb 1.285 DNC-Did Not Come to Starting Area 0

Fri 24 Aug 07 16:23
Sail100 Sailing Results Program